Ekonomi Haberleri

Vergi Barışı 2020

Vergi barışı 2020 yılında nasıl olacak? Sorusuna yanıt arayan tüketiciler; bu vergi barışı kanununun1920 yılında 30. sayılı kanun ile başladığını bilmelidirler. Ülkemizde vergi afları Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulmasıyla başlamıştır. TBMM’nin kurulması ve aradan geçen yaklaşık 97 yıl sonrasında; meclis tarafından toplamda 52 adet vergi barışı kanunu çıkartılmıştır. Vergi barışı kanununun asıl amacı tüketicilerin bazen vergi borcunun tamamını, bazen de bir kısmını silmeyi amaçlamaktadır. Vergi ödemeleri olan kişiler ödeme yapmak için isterlerse borçlarını yapılandırabilirler. Tüketiciler bu yapılandırma işlemini ister internet üzerinden isterlerse de en yakın banka şubelerinden yapabilmektedirler.

Vergi Barışı 2020 Süresi

Vergi barışı 2020 konusunda güncel haberleri yakından takip eden vatandaşlar, vergi barışı ne zaman çıkacak? sorusunu sıkça sormaktadırlar. Vergi barışı 2020 yılı itibariyle de ülkemizde ki vatandaşların birçoğunu yakından ilgilendirmektedir. Vergi barışı 2020 yılı itibariyle de daha önceki yıllarda olduğu gibi, öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından Resmî Gazete aracılığıyla yayımlanarak duyurusu yapılır ve daha sonrasında yayımlanan Vergi barışı 2020 bildirgesi vatandaşlara kamuoyu aracılığıyla duyurulur. Vergi Usul Kanunu’na tabii tutulan tüm vergiler ve vergilerin asıllarına bağlı olmaksızın kesilen vergi cezalarından,30 Haziran 2016 yılı itibariyle vergi cezaları kesinleşmiş olanlar ve bu tarihten beri ihtilaflı halde bulunan vatandaşların, emlak vergisi ve (emlak vergisi ile birlikte gelen ‘’tahsil edilen taşınmaz konutları koruma katkı payı’’),2016 yılı haziran ayı itibariyle alınan damga vergileri, özel işlem vergileri, eğitim katkı payı borçları, iş ve iş veren olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan vatandaşların prim borçları, gümrük vergileri, gümrük kanunlarına göre kesilmiş cezalar, genel sağlık sigortası borçları, sosyal sigortalar, sosyal destek sigorta borçları ve benzeri olan tüm bu ceza ve borçları kapsayan tasarıyla birlikte vatandaşlar; borçlarını diledikleri şekilde yapılandırma hakkına sahip olurken, aynı zamanda bu borçlardan yansıyan faiz unsurundan da feragat etmiş olmaktadırlar.

Vergi Barışı Sorgulama

Vergi barışı sorgulama nasıl yapılır? Sorusuna yanıt arayan tüketicilerin birçoğu yapılan vergi aflarından en iyi şekilde yararlanmanın yollarını aramaktadır. Vatandaşların birçoğu vergi barışı sorgulama işlemlerini e-devlet üzerinden www.turkiye.gov.tr adresine giderek, açılan pencereden Gelir İdaresi Başkanlığı kurumu içerisinden yapılandırılan tüm vergi borçlarını sorgulama ve öğrenme seçeneğine tıklamaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti T.C kimlik numaraları ile e-devlet sitesi içerisinde istenilen adımları yerine getirdikleri taktirde; vergi borçlarının tutarını, vergi cezalarını, vergi faizlerini ve ödeme noktasında alacakları yapılandırmaların içerikleri hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirler.

Vergi Barışı 2020 Yılı İtibariyle Kimler Yararlanabilir?

Vergi barışı ne zaman çıkacak? ve kimler yararlanabilir? sorusunu merak eden tüketicilerin birçoğunun öncelikle bilmesi gereken en önemli nokta; Gelir İdaresi Başkanlık Kurumundan gelir borçlarını beyan etmeleri gerekmektedir. Gecikmiş vergi borçlarını yapılandırmak isteyen her T.C vatandaşı bu aftan yararlanabilmektedir.

Vergi Barışı 2020 Ne Zaman Çıkacak?

Vergi barışına gidilmesi 2020 yılı içerisinde de tüketiciler için bir şans niteliği taşıması bakımından, 2020 yılı öncesinde yapılan ve 2020 yılı içerisinde yapılacak olan vergi hak muafiyetinden yararlanmalarını sağlamaktadır. Vatandaşların bu bağlamda devlete ödeyemedikleri vergi borçlarını tekrardan yapılandırma hakkı tanımaktadır. Bu sebepten dolayı devlete ödenmesi gereken vergi borçlarının ve vergi ceza unsurlarının, ödeme günü geçen borçlara uygulanan günlük faiz, aylık faiz ve yıllık faiz olarak işlenen tüm vergi borçlarını güncel olarak ödenmesi gereken ana borcuna yakın bir seviyeye çekerek vatandaşların bu borçları ödemesi için işlerini kolaylaştırmış olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı