Kredi

Teminat Senedi Nedir?

Teminat senedi nedir? Sorusu aslında birçok vatandaş bu konu hakkında yeteli bilgiye sahip değildir. Türk ticaret kanununda, borçlar hukukunda yer alan kıymetli evrak sayılan belgeler, ticari anlaşmalar ve iş hukuk çerçevesinde önemli bir yere sahip olan hukuki bir belgedir.

Teminat senedi yapılan anlaşmalar sonucunda verilmiş olan sözün, mal veya hizmetin eksiklik noktasının tamamlanması, verilen taahhüt süresinin zamanında yapılacağı, yapılmadığı zaman ise teminat senedinde yer alan yaptırımlara maruz kalınacağı bunların beyan edildiği ve anlaşma sağlayanlar arasında imzalanmış olan bedelli diğer adıyla şartlı senete teminat senedi denmektedir.

Ticari anlaşmalarda genellikle kullanılmakta olan teminat senetleri, bankalar tarafından tüzel kişilere veya işletmelerin alacaklı oldukları durumlarda borçlunun senetlerini sundukları bir kefil sistemine benzemektedir. Bireylerin alacaklı oldukları bir iş ve bu işe bağlı olarak imzalanan bir senedin, bankadan herhangi bir kredi kullanılmak istendiğinde, bu krediye bağlı olarak sunulan alacaklı senedine verilen ad olarak bilinmektedir. Kısaca bankadan kredi çekmek isteyen ve kefil gerektiren veya güvenilirlik yönünden bankanın kendini güvence altına almasını sağlayan, elinde bulundurulan alacaklı senedi ile kredi temin edilebilen bir sistemdir.

Teminat Senedi İle Borç Senedi Arasındaki Fark

Teminat senedi ile borç senedi arasındaki fark nedir? Sorusunu merak eden bireyler için, öncelikle bilinmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar;

  • İlk olarak teminat senedi ticari olarak yapılan bir sözleşmeye güvence olarak sunulan sözleşme ile konu olarak bulunan iş, eksik, yanlış veya hiç yapılmadığı zaman, zararın karşılanması için karşılıklı menfaat ilkesine bağlı olan güvence belgesidir.
  • Borç senedi ise kişilerin herhangi bir para veya mal borçlarına ilişkin sunulan vade süresi belirlenmiş ve alacaklı ve vereceklinin karşılıklı olarak anlaştığı imzalı ve kıymetli evrak bonosudur.

Teminat Senedi Nasıl Düzenlenir?

Teminat senedi nasıl düzenlenir? Sorusunu merak etmekte olan bireylerin imzalamış oldukları teminat senetlerinin her iki nüshasının da ellerinde bulundurmaları gerekmektedir. Daha sonrasında senet üzerinde bulunan üst Kısıma ‘’teminat senedidir’’ ifadesi eklenmek zorundadır. Teminat senedi doldurulurken yapılan anlaşmaya göre alacaklının alacağı tutar ve vereceklinin ödemesi gereken tutar belirlenmelidir. Aksi takdirde sonradan doldurulan veya imza bulunmayan senetler yasal olarak hükümlülük taşımadığı gibi ağır yaptırımları da mevcuttur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı