Kredi

KYK Kredisi İptali

KYK kredisi iptali nasıl yapılır? sorusunu merak edenler öncelikle KYK kredilerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. KYK kredisine başvuruda bulunan öğrenciler, örgün öğrenimleri boyunca kendilerine aylık olarak verilen bir miktar parayı mezun olduktan sonra ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu para öğrencinin örgün öğrenimi boyunca hesaplanır ve tutar aylık olarak hesaplarına yatırılırken, mezun olduktan sonra ki yıllar içerisinde belirli bir faiz oranı ile geri ödeme yapılması gerekmektedir. Mezun olan öğrenciler ister lisans isterlerse ön lisans veya yüksek lisans ve üzeri öğrenim görmüş olsunlar, okudukları yıl sonunda hesaplanan miktarı 1-2 veya sonraki yıllarda ödemesi yapılması gerekmektedir. Ödemesi yapılmayan veya yapamayanlar sigortalı bir şekilde işe girdikleri andan itibaren belirlenen miktara göre aldıkları maaştan ödemeleri kesilmektedir.

KYK kredisi almaya hak kazanan, fakat bu hakkından vazgeçmek isteyen öğrencilerin, cayma hakkı bulunmaktadır. Ancak bu cayma hakkını elde etmenin veya kazanmanın birtakım şartları bulunmaktadır. Bu şartlar;

  • KYK kredisi almakta olan öğrencilerin örgün öğretimi bitmeden kredilerinden vazgeçme hakları bulunmaktadır. Bu noktada öğrencilerin e-devlet sistemi üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/kyk-kredi-burs-iptal-basvurusu linkine tıklayarak T.C kimlik numaralarıyla giriş yapmaları gerekmektedir. Bu giriş sonrasında gelecek olan adımların izlenmesi gerekmektedir.
  • Adımları başarı ile tamamlayan öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumuna iptal dilekçesi ile birlikte neden iptal ettiklerine dair kısa bir bilgi de vermeleri gerekmektedir.
  • Kredi ve Yurtlar Kurumuna yazılacak olan dilekçe sonrasında işlemler otomatik olarak kurumlar tarafından yürütülüp, iptal işlemleri gerçekleştirilecektir.
  • KYK kredisi almaya yeni hak kazanmış bir öğrenci e-devlet üzerinden krediyi almak için onay vermesi gerekmektedir. Bu onay verilmediği takdirde kredi alınamamaktadır.

KYK Kredisi İptal Ettirmenin Cezası Var Mı?

KYK kredisi iptal ettirmenin cezası var mı? Bu soru birçok öğrenci tarafından merak edilmektedir. Aslında bu sorunun cevabı nettir. KYK kredisi almakta olan öğrencilerin kredilerini iptal ettirmeleri durumunda herhangi bir yaptırım veya ceza ile karşı karşıya kalmayacaklardır. Ancak bu ödememe noktasında yapılacak bir işlem olmamaktadır. Çünkü diğer kredi sistemleri gibi bu borçta zamanında ödenmezse devlet tarafından alınacak tutar sizlerden tahsil edilecektir. Bu nedenle KYK kredisi iptali nasıl yapılır? sorusunu da yanıtlamış bulunmaktayız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı