Kredi

KYK Kredim Yatmadı

Türkiye sınırları içerisinde, yüksek öğrenim görmekte olan her T.C. vatandaşı öğrenci KYK kredisi atında yapılan hizmetten faydalanma hakkına sahiptirler. Öğrencilerin maddi yönden desteklenmesi, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını kolaylaştırabilmek adına yapılmak olan KYK kredi olanağı her öğrenciye eşit şartlarda sağlanmaktadır. Ön lisans ve lisans öğrencileri KYK kredi olanağından faydalanabileceklerdir.

KYK Kredi Saat Kaçta Yatıyor?

Lisans ve ön lisans öğrencilerinin faydalanma imkanına sahip oldukları KYK kredileri, öğrencilerin tamamına eşit şartlarsa olacak şekilde verilmektedir. Her öğrenciye ayın belirli farklı günlerinde yatan KYK kredileri, öğrencilerin T.C. kimlik numaraların son hanesine göre belirlenmektedir. KYK Kredim yatmadı diyen öğrencilerin T.C. kimlik numaralarının son hanesi olan ay gününü beklemeleri gerekmektedir. Öğrenim görmekte olan tüm lisans ve ön lisans öğrencileri, T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre KYK kredilerinin yatacağından habersiz olduğundan dolayı KYK kredim yatmadı sorunuyla karşılaşabilmektedirler. KYK kredim yatmadı diyen öğrencilerin bilmesi gereken KYK kredisi yatış günleri şu şekildedir;

  • C. kimlik numarası 0 ile biten öğrenciler her ayın 6’sı olmak üzere KYK kredi ödemelerini alabileceklerdir.
  • C. kimlik numarası 2 ile biten öğrenciler her ayın 7’si olmak üzere KYK kredi ödemelerini alabileceklerdir.
  • C. kimlik numarası 4 ile biten öğrenciler her ayın 8’i olmak üzere KYK kredi ödemelerini alabileceklerdir.
  • C. kimlik numarası 6 ile biten öğrenciler her ayın 9’u olmak üzere KYK kredi ödemelerini alabileceklerdir.
  • C. kimlik numarası 8 ile biten öğrenciler her ayın 10’u olmak üzere KYK kredi ödemelerini alabileceklerdir.

KYK kredim yatmadı sorusunu soran lisans ve ön lisans öğrencilerin çoğu KYK ödemelerinin saat kaçta yapıldığını da bilmemektedir. KYK ödemeleri her öğrenci için ilgili günün 00:00 ile 03:00 saatleri arasında yapılmaktadır.

KYK Kredi Borç Ödeme

Lisans ve ön lisans öğrencileri KYK kredisi aldıkları tarihten itibaren KYK kredi kartı sahibi olacaklardır. KYK kredi kartı sayesinde öğrenciler alışveriş yapabilecekleri gibi, para çekme işlemlerini de KYK kredi kartı aracılığı ile yapabileceklerdir. Öğrencilere geri ödemeli olarak verilmekte olan KYK kredisi, öğrencilerin öğrenim hayatı bittikten belirli bir tarihten sonra geri ödenmeye başlanacaktır. Geri ödemeli olarak verilen KYK kredi ödemeleri, öğrencilere kolaylık olması açısından aylık belirlenen taksitler neticesinde ödenebilecektir. Öğrenim süresi bittikten 2 yıl sonra başlayacak olan KYK kredi borç ödeme işlemi, öğrencileri zora sokmayacak şekilde yapılabilecektir. Öğrenciler KYK kredi borç ödeme işlemini yapmak istedikleri taktirde, her banka kredi kartı aracılığı ile ya da bankalar aracılığı ile bu işlemi yapabileceklerdir. KYK kredi borç ödeme işlemi için genellikle Ziraat bankası tercih edilmektedir. Ödemelerini yapmayan ya da geciktiren kişiler hakkında birtakım işlemler yapılmaktadır. Ödenmeyen KYK kredi borçları için faiz uygulanmaktadır. Eğer borç ödenmemeye devam ederse, borç Vergi dairesine takip edilmesi için devredilecektir.

KYK Kredi Kartı Borcu

Öğrencilere tanımlanmış olan KYK kredi kartları, doğru şekillerde kullanılmadığı taktirde öğrencilerin karşısına sorunlar çıkarabilmektedir. KYK kredi kartı borcu ile uğraşmak istemeyen lisans ve ön lisans öğrencilerinin bu kredi kartlarını bilinçli kullanmaları oldukça önemlidir. Öğrencilerin kullanmış oldukları KYK kredi kartlarının harcanan tutarları ödenmediği taktirde, faiz işlemeye başlayacaktır. Öğrenciler eğer KYK kredi kartı borcunun tamamını ödeyecek duruma sahip değiller ise, o zaman kartın asgari ödeme tutarını ödemeleri yeterli olabilecektir. KYK kredi kartı borcunu ödemeyen kişiler için üç aşamalı bir süreç başlatılacaktır.

İlk aşamada kişilere ödemelerini en yakın zamanda yapmaları gerektiğine dair bir bilgi iletilecektir. İkinci aşamada hala ödenmesi gereken tutar ödenmediyse, kişiler 30 günlük gecikmeli alacaklar grubuna dahil edilmiş olacaklardır. Son aşamada yani üçüncü aşamada ise ödeme hala yapılmamış ise kişiler 60 günlük gecikmeli alacaklar grubuna dahil edilmiş olacaklardır. Bu aşamalar sonucunda hala kişiler tarafından bir ödeme gerçekleştirilmediği taktirde, hukuki işlemler başlatılmak zorunda kalınacaktır. Dolayısı ile kişilere ödemelerini yapmaları için ek olarak 15 gün süre daha tanınacaktır. Ödemleri hala yapılmayan kişiler ile banka arasında işlemlere bağlı olarak yasal süreç başlatma gereği duyulacaktır. Tüm bunlara ek olarak kişilerin bir diğer merek konusu da ödeme yapılmadığı taktirde evlerine haciz işlemi uygulanıp uygulanmayacağıdır. KYK kredi kartı borcu neticesinde oluşabilecek herhangi bir haciz durumu söz konusu bile değildir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı