Kredi

KYK Kredi Sorgulama

KYK kredi sorgulama nasıl yapılır? Sorusunu merak edenler için yapılması gereken birtakım işler bulunmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından sağlanmakta olan bu krediler, öğrencilerin örgün öğretim yılları içerisinde devlet tarafından belirlenen miktarlarda verilen geri ödemeli paralara denilmektedir. Bu paralar sayesinde ihtiyaçları bulunan öğrenciler, aylık periyodlarda doğrudan Ziraat Bankası tarafından verilen hesap kartlarıyla diledikleri gibi harcama yapabilme imkanına sahip olmaktadırlar. KYK kredisi başvuru sürecinde öğrencilerin üniversite sınavlarını kazandıktan sonra başlayan okul dönemlerinde genellikle belirlenmiş olan 21 Ekim tarihine kadar e-devlet sistemi üzerinden KYK kredi başvurusunda bulunabilmektedirler. Bu başvuru sonrasında öğrencilerin gerekli evrakları ve işlemleri uygulaması gerekmektedir. KYK kredisi almak için gerekli olan belge temini farklı olarak işlemektedir.

  • KYK kredisi şehit ailelerinin ve gazilerin çocuklarına öncelik tanınmaktadır. Bu sebeple İlgili kurum ve kuruluşlardan belge alınıp ibraz edilmesi gerekmektedir.
  • Herhangi bir sağlık sorunu bulunan öğrencilerin (%40 ve üzeri) tam teşekküllü devlet hastanelerinden almaları gereken belgeler bulunması halinde yine öncelik bu öğrencilere tanınmaktadır.
  • Lise veya benzeri öğrenim görmekte olan ancak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olan yetiştirme yurtlarında kalanlara yine öncelik tanınmaktadır. Bunun içinde bu bakanlıklardan ek belge talep edilmesi gerekilmektedir.
  • Darüşşafaka kurumlarında kalmakta olan öğrencilerinde yine kaldıkları kurumdan belge talep ederek işlemlerini tamamlamaları halinde öncelik hakkı tanınmaktadır.
  • Amatör branş ve milli takım düzeyinde bulunan sporcuların Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde teyit edilmektedir. Bu belge talebinde bulunmaları halinde bu öğrencilere de öncelik tanınmaktadır.
  • Anne ve babasından biri veya her ikisi de vefat eden öğrenciler Mernis araması Kredi Yurtlar Kurumundan otomatik olarak yapılarak, bu koşuldaki öğrencilere öncelik tanınmaktadır.

Bu belgeleri öğrencilerin Ankara Söğüt özü Mahallesi 2176. Sokakta bulunan No:25 numaralı Kredi Yurtlar Dairesine elden teslim etmeleri veya e-posta yoluyla iletmeleri gerekmektedir.

KYK Kredi Sorgusu Nasıl Yapılır?

KYK kredi sorgusu nasıl yapılır? sorusunu sormakta olan öğrencilerin başvurularını tamamlamaları halinde Kredi ve Yurtlar Müdürlüğü tarafınca belirlenen tarihte kredi ve burs başvuru sonuçları açıklanmaktadır. Bu sebeple öğrencilerin e-devlet sistemi üzerinden veya doğrudan Kredi ve Yurtlar Kurumu ana sayfası üzerinden T.C kimlik numaraları üzerinden sorgulama işlemi yapabilmektedirler. Bu sayede KYK kredi sorgulama işleminin nasıl yapılacağını anlatmış bulunmaktayız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı