Kredi

KYK Bursu Nasıl Çıkar?

KYK bursu nasıl çıkar? Sorusunu merak etmekte olan birçok öğrenci ve öğrenci aileleri bulunmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından belirlenmekte olan limitler dâhilinde Ziraat Bankası özelince öğrencilere aylık verilmekte olan belirli miktarda ki paralar kredi veya burs olarak adlandırılmaktadır. Maddi durumu yeterli düzeyde olmayan ailelerin okuyan çocukları için dört gözle çıkmasını beklediği Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim burslarına ayrı olarak başvuru yapılmamaktadır. Ancak bursun çıkması için bazı durumların söz konusu olması gerekmektedir. Bu durumlar;

Genellikle her öğrenci için burs tabiri, geri ödeme yapılmaksızın alınan ve harcama yaparken rahat davranılan bir ücrettir. Öyle ki alınan kredilerin belirli bir dönem sonunda ödenecek olması birçok öğrenciyi ve ailelerini rahatsız etmektedir. Bu nokta da öğrenci ailelerinin maddi durumu yetersiz olması veya özel durumlarda bulunmaları halinde Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yapılan araştırmalar sonucunda öğrencilere burs verilmektedir. Maddi durumu yetersiz olmasına karşılık burs alamayan öğrenciler de bulunmaktadır. Bunun aslında sebebi olarak gösterilen sadece gelir belgesi olmadığını bilmek gerekmektedir. Burs almak isteyen öğrencilerin öncelikle;

  • Maddi durumları belirlenen limitlerin altında olması gerekmektedir.
  • Anne ve babasından biri veya her ikisinin olmaması durumunda öğrencilere burs önceliği verilmektedir.
  • Yine şehit ve gazi çocuklarına burs konusunda öncelik sunulmaktadır.
  • Özel durum olarak kabul edilen çocuk esirgeme yurtlarında yetişen veya farklı yetiştirme yurtlarında öğrenim gören çocuklara burs önceliği verilmektedir.
  • Öğrenim bursunun alınması için maddi gelir belgesinin ve varsa özel durumların belgelenmesi ve Kredi ve Yurtlar Müdürlüğüne teslim edilmesi gerekmektedir.

KYK Bursu Ne Zaman Yatar?

KYK bursu ne zaman yatar? Sorusunu merak eden öğrenciler her ayın 7 sinde paralarını Ziraat hesaplarından kullanabilmektedirler. Öğrenim bursu almakta olan öğrencilerin yapması gereken birtakım sorumluluklar da bulunmaktadır. Bilindiği üzere öğrenim bursları derslerde başarısız olununca veya herhangi ceza gerektirecek durumlar işlenildiği takdirde öğrenim kredilerine dönüşebilmekte hatta KYK tarafından iptal dahi edilebilmektedir. KYK bursu nasıl çıkar? Sorusunu sormakta olan öğrencilere, bu makalemizle cevap vermiş olduk.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı