Kredi Kartı

Kredi Kartı İptali 2020

Kredi kartı iptali 2020 yılı itibariyle de vatandaşların merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Günlük hayatta birçok tüketici kredi kartlarını aktif bir şekilde kullanmaktadır. Kredi kartları günümüzde hemen hemen herkesim tarafından kabul gören ve tüketiciye imkanları dahilinde rahat hareket etmelerini sağlayan hem sanal ortamda hem de gündelik yaşantıda birçok olanak sağlamaktadır. Ancak birçok tüketici kredi kartı kullanım avantajlarının cazibesine kapılarak ödemeleri geciktirmektedir. Kredi kartına sahip olanların kart ödemelerini aksattığı zaman kredi kartı birçok tüketici için sorun teşkil etmektedir. Çünkü kredi kartları sağladığı avantajlar nezlinde ödeme noktasında da ödemesini geciktiren veya ödemeyen tüketicilere sorun yaratmaktadır. Banka kurum ve kuruluşları kredi kartı ödemesini geciktiren veya yapamayan tüketicilerine haklı olarak alacaklı konuma geldiği için mahkemeye kadar işi taşıyabilmektedir.

İşte bu noktada tüketicilerin öncelikle kredi kartı kullanmadan önce kullanım gerekliliklerini ve doğru kullanımını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Kredi kartı iptali yaptırmak isteyen vatandaşların öncelikle yapması gereken birtakım unsurlar bulunmaktadır. Kredi kartı iptali 2020 yılı itibariyle de bir önceki senelerde olduğu gibi aynı süreçlerden oluşmaktadır. Bu süreçler;

  • Kredi kartı iptali için kullanılan banka kartının müşteri hizmetlerini arayarak iptal başvurusunda bulunabilirsiniz.
  • Yine aynı şekilde kredi kartınızın bağlı olduğu şubelere giderek iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Banka 7 iş günü içerisinde kredi kartınıza herhangi bir borcunuz olmadığı takdirde kart kapatma işleminizi gerçekleştirecektir.
  • Kullanıcıların kredi kartlarına borçları olmadığı ve kart iptali başvurusu bulunmaları takdirde 5464 sayılı banka kanunları gereği 25. Maddenin 2. Paragrafında yer alan bildiriye göre banka tarafından herhangi bir kapattırmama işlemi söz konusu olamayacaktır.
  • Ancak kredi kartınızın borcu olduğu takdirde kredi kartı iptali için başvuruda bulunan tüketicilerin başvuruları banka tarafından olumsuz karşılanacaktır. Bu gibi durumlarda tüketicilerin yapması gereken şey kullanmak istemedikleri kredi kartlarını kullanıma kapattırmak olmalıdır.

Kredi Kartı Kullanıma Kapatma 2020

Kredi kartı kullanıma kapatma 2020 yılı itibariyle bir önceki senelerde uygulanan işlemlerin aynısı 2020 yılı itibariyle aynı şekilde geçerliliğini korumaktadır. Kredi kartı kullanıma kapattırmak isteyen tüketicilerin borçları olmadığı takdirde kullandıkları kartın şubelerine giderek kullanıma kapatma işlemlerini diledikleri şekilde gerçekleştirebilirler. Yine aynı şekilde şubelere gitmeden bankanın müşteri temsilcileri ile yapacakları görüşmede bu taleplerini dile getirip kartlarını kullanıma kapattırabileceklerdir. Ancak kredi kartlarında borç bulunan tüketicilerin kapatma talepleri banka uzmanları tarafından incelendikten sonra kapattırma işlemlerini gerçekleştirebilirler. Kredi kartlarını kullanıma kapatan borçlu tüketicilerin bankaya bildirdikleri borç ödeme günlerini aksatmadan ödemeleri gerekmektedir. Aksi takdirde banka gerekli adımları atarak yasal haklarını devreye sokar ve tüketiciyi mahkemeye vererek borcunu tahsil etmiş olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı