Ekonomi Haberleri

İşletme Sermayesi Neyi Amaçlar?

İşletme sermayesi neyi amaçlar? Sorusu günümüzde işletme sahipleri tarafından sıkça sorulmaktadır. İşletme sermayesinin temel amacı; işletilen işten alınabilecek yüksek kar marjı ve iş işleyişinin düzenli yapılmasını amaçlamaktadır. Bu noktada firmaların büyük bir çoğunluğu işletme sermaye yönetimi alanında uzman kişilere planlama yaptırır ve iş hacimlerini stabil durumdan artışa geçirmelerine olanak sağlar. İşletme sermayesi neyi amaçlar? Noktasında bilinmesi gereken birtakım unsurlar bulunmaktadır.

İşletme Sermayesi Unsurları

İşletme sermayesi unsurları birden fazla alana hitap ettiği için oldukça önem arz etmektedir. İşletme sermayesi çatısı altında toplanan firma sahipleri, küçük şirketler ve büyümekte olan firmalar işletme yönetmeliklerine ve yaptıkları işin üretim kapasitelerine bakmaktadırlar. Yatırımcıların fonlarını akıllarına yatkın bir işe yöneltmeleri için firmaların yapmış oldukları işler kadar, işletme sermayesi kullanımının, kriz anlarının yönetilmesine bakılarak yatırımcıların dikkat ettiği hususlar arasında yer almaktadır. İşletme sermayesi unsurları sıralanacak olunursa;

  • İşletme sermayesi yönetmenliğine ayrılan süreler sayesinde; işletme sahipleri kazandıkları nakdin, pazarlama yapabilecekleri senetlerin, satıcılara ödedikleri miktarların ve almış olacakları kazancın yürütüle bilirliği bu evrede tanımlanmaktadır.
  • İşletme sermayesi için yatırımcı fonlarının sürdürülebilirliği yine önem taşımaktadır. Bu noktada işletme sermayesi tutarları, işletmelerin yapmış oldukları faaliyetleri, ekonomik şartları, devletin sağlamış olduğu kredi fonlarını, faiz oranlarını, üretilecek olan ürünlerin kapasitesini ve satılacak olan ürünlerin tedarik edilmesini, işletmenin sahip olduğu büyüme hacmine bakar ve bu sayede yatırımcı yapacak olacağı fonlarını bu sayede değerlendirme sürecine alır.
  • Yapılan işin hacmi ile işletme sermayesi arasındaki nüans da oldukça önem taşımaktadır. İşletme sahiplerinin yapmış oldukları ürünlerin satışı ve üretmiş oldukları ürünlerin kapasitesi işletme sermayesinin verimliliğinin doğru kullanımı ile doğrudan alakalıdır. Bu noktada iş veriminin azalması ya da yatırımcı fonunun azalması her anlamda işi olumsuz etkileyecektir.
  • İşletme sermaye tutarı ile kar marjının tutarlılığı yine oldukça önemli başlıklardan biri olarak sayılmaktadır. Yine bu nokta da likidite ile kar arasında zıt yönlü bir ilişki söz konusudur. Likidite varlıklarının toplam varlıklar arasında ki oranı yükseldikçe, firmaların hem iş hem de kazanç noktasında alacakları riskler azalmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı