Ekonomi Haberleri

İşletme Sermayesi Nedir?

İşletme sermayesi nedir? Sorusu birçok vatandaş tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. İşletme sermayesi bir ürünün üretim başlangıç süresi itibarinden üretimden sağlanacak olan gelirin, işleme süresi boyunca geçtiği süreçlerden oluşmaktadır. İşletme geliri elde edilinceye kadar yapılacak olan tüm harcamaların bütçe olarak karşılanması amacıyla kullanılmaktadır.

Bu noktada; işletme sermayesi diğer adıyla çalışma sermayesi, tüm işletmelerin günlük yapmış oldukları rutin işlerin yürütülebilmesi için gerekli olan ekonomik varlıklar ile bir sene içerisinde kazanılacak olan nakit gelirin hepsini temsil eden kavram bütünüdür.

Başka bir değişle; işletmelerin kısa vadede olan, hesap dönemlerini nakite çevrilmesi açısından ekonomik olarak yapılan yatırımları ifade etmektedir. İşletme sermayelerinde ki bilançolara göre işleyen varlık fonlarında toplanılan ücretler, serbest menkul değerler (kısa vadede sağlanan finansal fonlar), alınacak olan paraları ve stok ürünleri kapsamaktadır. Bu tanım içerisinde belirtilen işletme sermayesi bir başka tanımı da brüt işletme sermayesi olmaktadır.

İşletme Sermayesi Unsurları Nelerdir?

İşletme sermaye unsurları nelerdir? Sorusunun cevabını birçok vatandaş merak etmektedir. Birçok işletmenin üretmiş oldukları ürünler, pazarlama alanında sahip oldukları vizyonlar, uzun vadeli yaptıkları yatırımlar ve yapılan bu işlerin doğru yönetilmesi adına likidite yönetimi yapılmaktadır. Bu noktada işletmeler uzun vadeli yatırımlarını hesaplarken, kısa vadede de alabilecekleri kar marjını hesaplamaktadırlar. Bu yüzden kısa vadede edinecekleri borçları karşılayabilme potansiyelleri ölçülmüş olmaktadır. İşletme sermayesi unsurları işleyiş alanı incelenecek olunursa;

  • Kasa
  • Bakalar
  • Kısa vadeli alınacak paralar
  • Stok ürünler olarak tanımlanabilmektedir.

İşletme Sermayelerinin Finansal Yönetim Yeri

İşletme sermayelerinin finansal yönetim yeri; üretim planlama, üretim aşamaları, satışa sunma, satış ve teslimat süreçlerinin yapılmasından geçmektedir. Bir işletmenin; üretim, pazarlama ve satış süreçleri sonrasında yapılan faaliyetlerin aynı anda gerçekleşmesi durumu söz konusu olduğu zaman işletme sermayesine ihtiyaç duyulmamaktadır.

Bu noktada işletme sermayelerinin borçları faiz ve anapara ödemeleri, edindikleri sabit gelirler ve kar payı ödemeleri, kira ödemeleri gibi unsurlar göz önüne alındığı takdirde işletmelerin sürekli olarak belli bir miktar nakit para bulundurmaları gerekmektedir. Bu noktada bu ödemelerin çoğu likid fonlarla sağlanmaktadır. Bu noktada işletme sermayesi nedir? sorusunu cevaplamış bulunmaktayız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı