Ekonomi Haberleri

En Yüksek Maaş Veren Ülkeler

En yüksek maaş veren ülkeler sıralaması yapılırken bilinmesi gereken en önemli konu; insanların yaşamını daha kaliteli biçimde sürdürmek için ekonomisi yüksek olan ülkelere göç etmek istemektedirler. Gelişmiş ülkelerin neredeyse birçoğu halkının refah içinde yaşaması için yüksek maaş vermektedir. Bu bilgileri okuduktan sonra en yüksek maaş veren ülkeler sıralamasını öğrenebilecek ve yaşantıları hakkında bilgiye sahip olacaksınız. Bu ülkeler ne şekilde çalışmalar gösteriyor ve böylesi yüksek maaşlar veriyor anlatmaya çalışacağız. 

Yüksek maaşlar, yüksek refah seviyesi denildiği zaman akla gelen ilk ülke Amerika Birleşik Devletleridir. Bu sebeple herkesin hayalinde ABD ye gidip çok para kazanmak olsa da refah seviyesi daha yüksek ve çalışma koşulları dışında daha yüksek maaşlar vermektedirler. ABD gerek ülkeye alacakları kişilerden birçok istekte bulunması gerek fazla prosedürden kaynaklı zor olması sebebi ile oldukça az kişiyi kabul etmektedir. Bunun yanı sıra asgari ücret olarak daha fazla maaş veren ve daha kolay giriş sağlanacak ülkeler mevcuttur. Fortune araştırmalarına göre en çok asgari ücreti veren ilk dokuz ülke sıralanmış olup bu ülkeler şöyle sıralanabilmektedir.

En Yüksek Maaş Veren Ülke Sıralamaları

En yüksek maaş veren ülke sıralamaları hakkında paylaşılan verilere göre insanların birçoğu kendi yaşantılarına uygun ya da yaşam kalitelerini arttırmak amacıyla En yüksek maaş veren ülkeler arasında göç etmektedirler.

  •  İrlanda Cumhuriyeti ise tam zamanlı çalışan bir işçinin yıllık asgari geliri ortalama 46480 dolar olarak belirlenmiş olup 1549 dolar aylık gelire sahiplerdir. Bunun yanı sıra haftalık çalışma saatleri otuz dokuz saattir.
  • Almanya yıllık ortalama 42000 dolar ve aylık olarak 2580 dolar vermektedir. Saatlik asgari ücreti 11,5 Euro olarak belirlenmiştir. Hollanda’da ise haftalık çalışma saati kırk saat olarak belirlenmiş olup karşılığında aylık kazanılacak ücret 2840 dolardır.
  • Bununla birlikte yıllık kazançları ortalama olarak 48000 dolar olan Hollanda’da da refah seviyesi oldukça yüksektir. Belçika da yeni işe başlayan bir işçi haftalık otuz sekiz saat çalışmakta olup bu otuz sekiz saatlik çalışmanın karşılığında yıllık ortalama 34.400 dolar kazanabilmektedirler. Aylık olarak 1557 dolar kazandıklarını göstermektedir.
  • Yeni Zelanda’da vasıfsız bir işçinin haftalık kırk saat çalışma ile aylık kazanacağı ücret 2808 dolar olup yıllık 39.098 dolar kazanma şansına sahip olabilmektedirler.
  • San Marino İtalya’ya yakın bir mikro devlettir. Dünyanın asgari ücret bakımından en yüksek asgari ücretini ödeyen dördüncü ülke olma özelliğine sahiptir. Yıllık olarak 24347 dolar kazanabilecek olan bir asgari ücretli çalışan, haftalık 37,5 saat çalışmaktadır. Aylık gelir 1890 dolardır.
  • Monako prenslik ile yönetilen bir ülkedir. Monako’da asgari ücretli bir çalışan haftalık otuz dokuz saatlik bir çalışma ile ayda 2168 dolar kazanarak yıllık olarak 26016 dolar kazanabilmektedir. Ancak refah seviyesinin oldukça yüksek olduğu Monako prensliğinde sadece yüzde on dörtlük bir kesim asgari ücretle çalışmakta olup geri kalan kesimin asgari ücretten fazla ücretler ile çalıştığı gözlemlenmiştir.
  • Lüksemburg en yüksek asgari ücret sıralamasında yer almakta olup haftalık kırk saatlik bir çalışma karşılığında aylık 2468 dolar kazanmakta olup yıllık kazançları ise ortalama olarak 38615 dolardır.
  • Son olarak en çok ücret ödeyen Avustralya olup ülke genelinde haftalık otuz sekiz saatlik bir çalışan bir yasal çalışan aylık olarak 2863 dolar olup yıllık olarak ortalama 34500 dolar ödemektedir. Bu noktada dünyanın en yüksek asgari ücretini ödeyen ülke konumunda olan Avustralya gerek pahalı bir ülke olması gerek ise refah seviyesinin yüksek olmasından en başı çeken ülke konumundadır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı