Kredi Kartı

CVV Kodu Nedir?

CVV kodu nedir? Sorusu aslında birçok vatandaş tarafından merak edilmektedir. Günümüzde sıkça karşımıza çıkan bu tabir aslında birçok kişinin sanal ortamda güvenliğini sağlamaktadır. CVV kodu olarak bilinen ve Card Validation Value kelimesinden yola çıkarak oluşturulan CVV kodu kredi kartlarında ve birçok benzeri kartta bulunmaktadır. CVV kodu hayatımıza 1 Ocak 2001 tarihinden itibaren katılmış olsa da birçok VISA ve MASTERCARD ‘da zorunlu halde yer almaktadır. CVV kodu kredi kartlarının sanal güvenliğinden sorumludur. Günümüzde kredi kartı kullanan bireylerin kullanmış oldukları kartlarının arka bölümünde kabartmasız bir şekilde yer alan bu kod birçok güvenlik unsurunu içerisinde barındırmaktadır.

CVV Kodu Ne İşe Yarar?

CVV kodu ne işe yarar? Sorusunu sormakta olan bireylerin öncelikle bu kodun amacını bilmesi gerekmektedir. Hayatımızın her anında birçok olumsuz durumla karşı karşıya kalabilmekte olduğumuzu unutmamamız gerekmektedir.

Bu noktada özellikle artık günümüz çağına ayak uydurmakla gelen birçok tehlike herkes tarafından atlanmaktadır. İnternetin hayatımız da büyük bir rol kapladığı şu dönemlerde artık birçok birey alışverişlerini ve temel ihtiyaçlarını yine bu internet ortamı üzerinden sürdürmektedir. İşte bu noktada güvenlik olarak herhangi bir sorun yaşamamanız adına CVV kodu devreye girmektedir. Yapacak olacağınız alışveriş ve her işlemlerinizde birçok site kredi ve banka kartlarını sizden istemektedir. Bu durumda girilen kart bilgileri kolaylıkla kopyalanabilmekte ve kullanılabilmektedir. Bu duruma maruz kalmamak adına CVV kodları devreye girmektedir. Çünkü banka ve kredi kartlarının kart numaraları ve kullanım tarih kısımları sanal alışveriş ortamında güvenilir olan sitelerle bile paylaşımda bulunsanız dahi, 3. Şahıslar tarafından çeşitli yollarla ele geçirilebilmektedir. Bu nedenle alışverişi tamamlamanız içinde CVV kodu ihtiyacı bireylerden istenmektedir.

Bu noktada güvenilir alışveriş siteleri CVV kodu isterken 9 haneli ve numara sayıları ardışık olmayacak şekilde yıldız güvenlik denilen bir sistem geliştirmiştir. Banka ve kredi kartlarının arkasında yer alan bu güvenlik kodları imza bantlarının üzerinde yer almaktadır. Bu bantta yer alan ve 3 haneden bulunan kod CVV kodu olmaktadır.

CVV Kodu Nerede Yer Alır?

CVV kodu nerede yer alır? Sorusu birçok vatandaş bilmekte olsa da gözden kaçmaktadır. CVV kodları banka ve kredi kartlarının arka alanlarında imza kısım bandının hemen üzerinde yer almaktadır. Bu noktada CVV kodu nedir? sorusuna yanıt vermiş bulunmaktayız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı