Kredi

Borçlu Cari Hesap Kredisi

Borçlu cari hesap kredisi nedir? Sorusunu merak etmekte olan vatandaşların öncelikle bilmesi gereken birtakım unsurlar bulunmaktadır. Borçlu cari hesap nakit sıkıntısı yaşamakta olan bireylerin veya firmaların kısa süreli olarak nakit ihtiyaçlarının karşılanması için, başvurulan banka tarafından belirlenmekte olan para çekim yetkisine verilen isimdir. Firmalar için belirlenen vade süresi maksimum 18 ayı geçmemesi gerekmektedir. Bu işlemler zarfında firmaların hesapları bankalar tarafından 3 ayda 1 olacak şekilde incelenerek kontrol altında tutulur. Bunun nedeni değişen piyasa hareketlerinin, faiz dalgalanmalarından müşterilerin yararlanmasını sağlamaktır. Buna göre banka müşterileri değişen piyasa hareketlerine göre hesaplarında ki paradan belirli miktarda faiz alabilmektedirler.

Borçlu cari hesap genellikle müşterilerin çek veya senetleri baz alınarak bankalar tarafından kullandırılmaktadır. Bunun nedeni bankaların alacaklı olan bireylerin çek veya senetlerini kendilerine teminat etmeleri aslında alacaklının kullandığı paraya göre yaptığı anlaşmalar sonucu bankaların devreye girerek senet mukabili ya da senet karşılığı yaptıkları işleme denmektedir.

Bankalar tarafından genellikle ticaretle uğraşmakta olan bireyler için sunulan rotatif kredi türüdür. Firmaların bu krediyi istedikleri zaman temin edebilmeleri ve istedikleri zaman kapattırabilmeleri kullanıcıları için büyük bir avantaj sunmaktadır. Üstelik borçlu cari hesap kredisi kapattırıldığı zaman ceza veya komisyon ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu nedenle ticaretle uğraşmakta olan bireylerin sık tercih ettiği kredi türleri arasında yer almaktadır.

Borçlu Cari Hesap Kredi Başvurusu

Borçlu cari hesap kredi başvurusu yapmak isteyen bireylerin öncelikle ticari bir işleri veya herhangi bir hizmet karşılığında yapılmakta olan işe karşılık alacaklı durumda olmaları ve buna istinaden ellerinde bir senet bulundurmaları gerekmektedir. Bu kredilerin vade süreleri genel olarak 12 aydan uzun olmamakla beraber, işlenmekte olan faiz oranları da piyasa hareketliliğine göre bankalar tarafından otomatik olarak uygulanmaktadır. Bankalar bu faiz oranlarını diledikleri gibi yukarı veya aşağıya çekebilmektedir. Ancak bu durum piyasa hareketliliğine bağlı olsa da borçlu cari hesap kredisi kullanmakta olan bireylerin hesaplarında çok fazla bir değişkenlik uygulamamaktadır. Genellikle dönem sonlarına doğru faiz oranları bankalar tarafından değiştirilmektedir.

Borçlu Cari Hesap Kredisi Kapattırma

Borçlu cari hesap kredisi kapattırma işleminde bulunmak isteyen bireyler, kullanmakta oldukları krediyi hangi bankadan çektilerse, doğrudan o şubeye müracaat da bulunmaları gerekmektedir. Yukarıda belirtildiği üzere bu krediyi kapattırmanın, kullanıcılarına herhangi bir cezai işlem veya komisyon ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bireyler kullandıkları kredinin borcunu ödedikleri takdirde herhangi bir olumsuz işlem söz konusu olmadan kapattırma işlemi gerçekleştirebilmektedirler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı